Jose Mourinho a fost exclus pentru a treia oară în acest sezon în timpul înfrângerii AS Roma cu 2-1 cu Cremonese luni (27 februarie). Antrenorul echipei italiene a amenințat acum cu acțiuni legale împotriva lui Marco Serra, care a fost al patrulea arbitru în timpul meciului.

Mourinho a fost eliminat imediat după pauză după ce și-a pierdut calmul cu al patrulea arbitru. După un război de cuvinte cu Serra, arbitrul de meci Marco Piccinini i-a dat ordinele de marș.

Meciul părea să se îndrepte spre egalitate, când Leonardo Spinazzola a anulat golul lui Frank Tsadjout. Cu toate acestea, un gol din minutul 83 al lui Daniel Ciofani l-a văzut pe Cremonese luând toate cele trei puncte și înregistrând prima victorie a sezonului.

În timp ce Mourinho a spus că Roma au doar ei înșiși de vină pentru înfrângere, el a avertizat, de asemenea, că ar putea „acționa în justiție” împotriva celui de-al patrulea oficial Serra. El a spus (prin Daily Star):

„Sunt emoționat, dar nu nebun. Pentru a reacționa așa cum am făcut eu, mai întâi trebuia să se întâmple ceva. Trebuie să înțeleg dacă pot lua vreo acțiune în justiție. Piccinini mi-a dat cartonaș roșu, pentru că, din păcate, al patrulea arbitru nu o face. au capacitatea de a înțelege ce mi-a spus.

„Vreau să aflu dacă există o înregistrare audio. Nu vreau să intru în faptul că Serra este din Torino și duminică jucăm împotriva lui Juventus. Pentru prima dată în cariera mea, un al patrulea oficial a vorbit cu eu în cel mai incredibil mod. A fost nejustificat. La sfârșitul jocului, m-am dus să vorbesc cu ei.” Jose Mourinho a fost asociat cu mutarea la Chelsea și PSG Jose Mourinho a fost asociat cu o mutare la Chelsea și PSG.

Chelsea s-a alăturat Parisului Saint-Germain (PSG) în cursa pentru antrenorul AS Roma Jose Mourinho.

Se pare că PSG l-a contactat pe Mourinho pe fondul îndoielilor cu privire la Christophe Galtier. Francezul i-a succedat lui Mauricio Pochettino vara trecută, dar s-a chinuit să facă față unor ego-uri mari la Parc des Princes.

Potrivit La Gazzetta dello Sport, Chelsea a luat deja contact cu privire la disponibilitatea lui Mourinho la finalul sezonului. Contractul antrenorului portughez cu Roma expiră în 2024 și nu s-a vorbit de prelungire.

Mourinho s-a bucurat anterior de două perioade de succes cu Blues, conducându-i la trei titluri în Premier League, două Cupe ale Ligii și o Cupă FA. A părăsit Blues după a doua sa perioadă în 2015.

Articolul Antrenorul Romei, Jose Mourinho, amenință cu „acțiune în justiție” apare prima dată în Jurnalul National.