City a trecut cu patru puncte de Arsenal în fruntea Premier League după ce a învins Leeds United cu 2-1.

Manchester City a trecut cu patru puncte de Arsenal, în fruntea Ligii Premiere, învingându-l pe Leeds United cu 2-1 cu o pereche de goluri aproape identice ale lui Ilkay Gundogan, extinzându-și runda câștigătoare în ligă la 10 meciuri.

Atacantul prolific al lui City, Erling Haaland, ia înmânat cu bunăvoință mingea lui Gundogan pentru a executa o lovitură de pedeapsă în minutul 84 pentru ceea ce ar fi fost un hat trick în jocul de sâmbătă, dar șutul său a lovit bara.

City a făcut cercurile în jurul Leeds-ului cu numeroase ocazii excelente de marcat înainte ca Gundogan să lovească în minutul 19 de la marginea careului de 18 metri de o pasă a lui Riyad Mahrez. Mahrez l-a jucat din nou pe Gundogan opt minute mai târziu, într-o copie conformă a primului său gol.

Rodrigo Moreno a retras unul pentru Leeds în minutul 85.

Cu patru meciuri rămase, echipa lui Pep Guardiola are 82 de puncte față de 78 de la Arsenal, iar dacă Gunners vor pierde duminică cu Newcastle, City va avea aproape un al treilea titlu consecutiv.

Leeds, care joacă primul lor meci sub conducerea managerului interimar Sam Allardyce, care a fost aruncat cu parașuta într-un ultim efort de a evita retrogradarea, se clătina pe locul 17 – și toate cele trei echipe de sub ei au un joc în mână.

În ciuda numeroaselor ocazii de marcare și cu mulțimea de la Etihad Stadium care îl încurajează, Haaland nu a reușit să prelungească recordul de 35 de goluri stabilit miercuri în Premier League pentru un singur sezon.

Norvegianul în vârstă de 22 de ani, care se descurcă cu cărțile recordurilor în sezonul său de debut în Premier League, ar fi putut avea cel puțin câteva goluri sâmbătă, zgâiind un șut din bară, altul din bară și ratând de puțin. încă câteva care l-au lăsat să clătineze din cap frustrat.

Manchester City, care se înfruntă cu triple, care joacă marți cu Real Madrid în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor, este neînvinsă în 20 de meciuri din toate competițiile.

Cotele au fost stivuite împotriva Leeds, care se află în cădere liberă de săptămâni și are cea mai slabă apărare din clasamentul de top, cu 69 de goluri primite în 35 de jocuri.

Sâmbătă, în altă parte a Premier League, Chelsea a câștigat pentru prima dată în timpul celui de-al doilea mandat de șef al lui Frank Lampard, învingând Bournemouth cu 3-1 pe Vitality Stadium. Chelsea tulburată este acum în siguranță din punct de vedere matematic de retrogradare.

Harry Kane l-a depășit pe Wayne Rooney ca al doilea cel mai mare marcator din Premier League în victoria cu 1-0 a lui Tottenham Hotspur în fața rivalilor londonez Crystal Palace.

Aston Villa de la Unai Emery a pierdut cu 1-0 în deplasare cu Wolves, diminuând și mai mult șansele lui Villa de a se califica în Liga Campionilor.

Articolul Gundogan doudă împotriva Leeds îl ia pe Man City cu patru puncte mai departe apare prima dată în Jurnalul National.