Japonia a câștigat cu 2-1 la general, după ce a învins-o pe Al Hilal din Arabia Saudită cu 1-0, datorită unui autogol pe Stadionul Saitama.

Urawa Red Diamonds a câștigat pentru a treia oară titlul Ligii Campionilor Asiei, după ce autogolul lui Andre Carrillo i-a adus echipei japoneze o victorie cu 1-0 în fața campionului în curs, Al Hilal, și o victorie totală cu 2-1.

Eroarea lui Carrillo la trei minute din a doua repriză a schimbat egalitatea sâmbătă în favoarea lui Urawa, în ciuda faptului că Al Hilal a dominat pentru perioade lungi, înainte ca echipa japoneză să aducă coroana titlurilor pe care le-a câștigat în 2007 și 2017.

„Astăzi, suntem foarte fericiți că, după câteva luni de muncă din greu, gândindu-ne la acest joc, câștigăm acest trofeu pentru suporterii fantastici de la acest club imens”, a spus antrenorul Urawa, Maciej Skorza.

„Este o mare onoare pentru mine și este pur și simplu uimitor. Este greu de găsit o modalitate de a descrie această victorie.

„Simt spiritul sprijinului și este ceva special. Ce pot spune, astăzi nu a fost ușor pentru noi pe teren. De foarte multe ori ne luptam, dar jucam cu încă un jucător.”

Urawa a avut avantajul în manșa secundă pe Stadionul Saitama, după ce egalarea lui Shinzo Koroki, sâmbăta trecută, a adus echipei sale un gol în deplasare în remiza 1-1 de la Riad.

Saudiții, care l-au ratat pe suspendat Salem al-Dawsari și l-au accidentat pe Salman Al Faraj, au dominat primele 45 de minute ale manșei secunde, Alexander Scholz de la Urawa fiind forțat să îndepărteze efortul devreme al lui Odion Ighalo de pe linie.

Portarul Shusaku Nishikawa a fost chemat să efectueze salvari pentru a-i respinge pe lateralul brazilian Michael și Carrillo într-o deschidere nervoasă pentru gazde.

Dar Urawa a fost cel mai aproape de a scăpa de impas când lovitura din voleu a lui Koroki s-a izbit de bară, când atacantul a ieșit nemarcat în suprafața de pedeapsă pentru a întâlni centrarea invitată a lui Hiroki Sakai din dreapta.

La trei minute de la repriza secundă, majoritatea celor 53.574 de fani au fost ridicați în picioare. Fundașul norvegian Marius Hoibraten a trimis cu capul o lovitură liberă peste poartă, portarul Al Hilal, Abdullah Al-Mayouf, a ratat mingea când aceasta se învârtea în vânt, iar aceasta a sărit de Carrillo și în plasă.

Urawa a continuat să creeze ocazii la contraatac, când Al Hilal a împins înainte. Tomoaki Okubo a tras doar cu portarul Abdullah Al Muaiouf să-l învingă și Atsuki Ito s-a apropiat și el.

Al Hilal, care urmărește o a cincea coroană asiatică cu o extindere record, i s-a refuzat posibilitatea de a duce jocul în prelungiri în minutul 90, când Nishikawa a reacționat pentru a respinge efortul lui Igahlo, în timp ce Urawa a rezistat.

Articolul Urawa l-a învins pe Al Hilal și a câștigat a treia Ligă Campionilor Asiei apare prima dată în Jurnalul National.