Manchester City de la Guardiola preia controlul în cursa pentru titlul din Premier League după o victorie dominantă asupra Arsenalului lui Arteta.

Kevin de Bruyne a marcat de două ori când Manchester City a învins liderii ligii Arsenal cu 4-1 pentru a prelua controlul cursei pentru titlul din Premier League.

În timp ce campionii în curs rămân pe locul doi în clasament, avantajul lui Arsenal a fost redus la două puncte după meciul de miercuri seară, City având două meciuri în mână.

Un al treilea titlu de ligă în tot atâtea ani este acum în vizor pentru managerul Pep Guardiola, a cărui echipă se află în lupta pentru un triplu de trofee, inclusiv Liga Campionilor și Cupa FA.

Arsenal nu s-a dovedit a se potrivi cu City într-un joc care a părut întotdeauna probabil să aibă un cuvânt de spus major în a determina cine va fi încoronat campioni.

Echipa lui Mikel Arteta a condus o mare parte a sezonului, dar nu și-a revenit niciodată după deschiderea lui De Bruyne din minutul șapte pe Etihad Stadium.

Aaron Ramsdale a produs o serie de salvari fine pentru a-l menține pe Arsenal în joc până când John Stones a reușit cu capul într-o secundă pentru City în timpul opririi primei reprize.

Orice speranță de revenire improbabilă s-a încheiat la nouă minute de la repriza secundă, când De Bruyne a marcat al doilea din meci.

Rob Holding a retras unul pentru Arsenal în 86, dar era prea târziu pentru a schimba rezultatul.

Erling Haaland a completat golul pentru a face 4-1 în timpul opririi.

Golul lui Haaland a stabilit un nou record de 33 de goluri în Premier League într-un sezon de 38 de meciuri și a dus numărul său în toate competițiile pentru campanie la 49.

Este a treia oară când City l-a învins pe Arsenal în acest sezon, inclusiv victoria în FA Cup, și își extinde secvența de victorii împotriva londonezilor la opt meciuri.

Articolul Man City a învins Arsenal cu 4-1 în confruntarea cu titlul din Premier League apare prima dată în Jurnalul National.