La Tokyo, japonezii au sărbătorit în stradă victoria surprinzătoare contra Germaniei la Cupa Mondială, dar nu au ocupat străzile, manifestându-se numai pe trecerile de pietoni şi având grijă să nu încurce traficul.

Astfel că, japonezii au ieșit în stradă și au așteptat ca semaforul să arate culoarea verde înainte să intre pe carosabil pentru a celebra. După ce culoarea semaforului a redevenit roșie, polițiștii prezenți în stradă le-au cerut cetățenilor să revină pe trotuar, iar japonezii s-au conformat.

Imaginile s-au viralizat pe rețelele sociale, unde au strâns, numai pe un cont, aproximativ 4 milioane de vizualizări.

Așadar, selecţionata Japoniei a produs a doua mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Germaniei cu scorul de 2-1 (0-1), miercuri, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa E.

Poate nu la fel de mare surpriză ca victoria Arabiei Saudite în faţa Argentinei (2-1, după 0-1 la pauză), succesul ”samurailor albaştri” era complet neaşteptat după prima repriză, una controlată categoric de Mannschaft.

Mai mult decât atât, suporterii japonezi au impresionat şi pe stadion, unde în loc să sărbătorească victoria uriașă a echipei lor, imediat după meci s-au apucat de făcut curat pe stadionul Khalifa International, din Doha.

Japonezii au procedat la fel și în anul 2018, la Campionatul Mondial din Rusia, când strângeau gunoaiele după fiecare meci al echipei lor. Aceștia au trecut la nivelul următor la Mondialul din anul acesta. De asemenea, japonezii au făcut curat și la meciul de deschidere al turneului, Qatar – Ecuador 0-2.

Articolul Japonezii sărbătoresc victoria împotriva Germaniei apare prima dată în Jurnalul National.