Publicat: Fri, May 29th, 2015

Societăţi secrete, societăţi discrete din Constanţa modernă: Militari de carieră din loja Steaua Dobrogei

De-a lungul timpului, un număr important de reprezentanţi ai armatei române au devenit membri ai unor loji masonice, mai cu seamă după înfiinţarea Marii Loji Naţionale din România, la data de 8/20 septembrie 1880 de către Constantin Moroiu, el însuşi militar de carieră. Pe baza documentelor din patrimoniul Arhivelor Militare Române suntem astăzi în măsură să reconstituim biografia unor militari de carieră, care  în ultimii ani ai secolului al XIX-lea erau membri ai lojii Steaua Dobrogei.

Ioan Nicolescu s-a născut în data de 13 decembrie 1852, la Butoeşti, plasa Motru de Jos, judeţul Mehedinţi, în familia Ioana şi Radu Nicolescu. În anul 1885 s-a căsătorit cu Eufrosina Ponici.

De-a lungul carierei militare a fost: soldat voluntar (3 octombrie 1871 – 3 aprilie 1872), caporal (4 aprilie 1872 – 30 noiembrie 1872) şi sergent (1 decembrie 1872 – 1 iulie 1875) la Regimentul 6 Infanterie; sublocotenent (2 iulie 1875 – 31 marie 1880) la Regimentul 4 Infanterie; sublocotenent (1 aprilie 1880 – 6 iunie 1880) şi locotenent (7 iunie 1880 – 31 iulie 1881) la Regimentul 7 Dorobanţi Prahova; locotenent (1 august 1881 – 5 ianuarie 1883) la Compania 7 Filipeşti; locotenent (6 ianuarie 1883 – 7 aprilie 1884) la Regimentul 3 de Linie; locotenent (8 aprilie 1884 – 9 mai 1884) şi căpitan (10 mai 1884 – 14 august 1884) la Marele Stat Major; căpitan (15 august 1884 – 31 decembrie 1886) la Regimentul 7 Infanterie; căpitan (1 ianuarie 1886 – 1 aprilie 1886) la Batalionul Dorobanţi Dobrogea; şef al Depozitului de Recrutare Dobrogea (2 aprilie 1886 – 22 august 1888); întrerupt activitatea/concediu (23 august 1888 – 29 august 1889), comisar regal (30 august 1889 – 7 aprilie 1892) la Consiliul de Război – Divizia Activă Dobrogea; căpitan (8 aprilie 1892 – 15 octombrie 1892) la Regimentul Râmnicu Sărat nr. 9; căpitan (16 octombrie 1892 – 15 aprilie 1894) la Regimentul Dobrogea nr. 33; comisar regal (16 aprilie 1894 – 1 iulie 1894) la Consiliul de Război – Divizia Activă Dobrogea de unde va demisiona. A fost mobilizat în timpul Campaniei militare din 1877-1878.

În anul 1878, Ioan Nicolescu a fost distins cu ordinul „Steaua României” în grad de Cavaler, Crucea „Trecerea Dunării”, medaliile „Virtutea Militară” de aur şi „Apărătorii Independenţei”, în 1880 cu medalia „Serviciul Credincios”, iar în 1893 cu ordinul „Coroana României” în grad de Ofiţer. La 10 mai 1906 a fost avansat la gradul de maior (r).

Documentele aflate în patrimoniul Serviciului Judeţean Constanţa al Arhivelor Naţionale reliefează faptul că Ioan Nicolescu a fost consilier al Consiliului Comunal Constanţa, mai multe mandate.

După o viaţă dedicată armatei, admininstraţiei şi, nu în ultimul rând, masoneriei, Ioan Nicolescu a trecut la cele veşnice, în data de 14 ianuarie 1914, la Bucureşti.

Teodor Spulber s-a născut în data de 25 noiembrie 1857, la Tecuci, în familia Ioana şi Constantin Spulber. La data de 15 august 1885 s-a căsătorit cu Maria St. Cristescu.

De-a lungul carierei militare a fost: soldat voluntar (1 septembrie 1876 – 27 august 1877), brigadier (28 august 1877 – 7 septembrie 1878) şi sergent (8 septembrie 1878 – 9 noiembrie1878) la Regimentul 1 Roşiori; sergent (10 noiembrie 1878 – 31 martie 1879) la Regimentul Călăraşi Permanent; sergent (1 aprilie 1879 – 30 noiembrie 1879) la Escadronul 2 Călăraşi Tulcea; sergent major (1 decembrie 1879 – 31 martie 1880) la Escadronul 1 Călăraşi Ostrov; sergent major (1 aprilie 1880 – 31 martie 1881) la Regimentul 12 Călăraşi; sergent major (1 aprilie 1881 – 31 martie 1883) la Regimentul Operaţiuni; sergent adjutant (1 aprilie 1883 – 14 iulie 1883) şi administrator cls. III (15 iulie 1883 – 26 iulie 1884) la Regimentul Călăraşi Permanent; administrator cls. III (27 iulie 1884 – 21 noiembrie 1884) la Regimentul 3 Roşiori; administrator cls. III (22 noiembrie 1884 – 19 februarie 1886) la Regimentul 9 Dorobanţi; administrator cls. III (20 februarie 1886 – 31 martie 1887) la Regimentul 5 Călăraşi; administrator cls. II (1 aprilie 1887 – 31 martie 1890) la Divizia Activă; administrator cls. II (1 aprilie1890 – 15 august 1891) la Depozitul de Echipamente Constanţa; comandant de companie (16 august 1891 – 7 aprilie 1892) la Compania 5 Subzistenţă; administrator cls. II (8 aprilie 1892 – 9 mai 1894) şi administrator cls. I (10 mai 1894 – 31 martie 1900) la Regimentul Râmnicu Sărat nr. 9; administrator cls. I (1 aprilie 1900 – 30 octombrie 1900) şi administrator principal (1 noiembrie 1900 – 31 martie 1906) la Intendenţa Stabilimentelor Centrale; administrator principal (1 aprilie 1906 – 15 mai 1907 şi administrator reg. (16 mai 1907 – 31 martie 1909) la Atelierul Central de Confecţii Echipamente; din 1 aprilie 1909 administrator reg. la Corpul 3 Armată de unde va trece în rezervă.

Teodor Spulber a fost mobilizat în timpul Campaniei militare a României din 1913.

Grigorie Dunăreanu s-a născut în data de 18 noiembrie 1861, la Rusăneşti, plasa Oltu de Jos, judeţul Romanaţi, în familia Smaranda şi Ilie Dunăreanu. La data de 13 decembrie 1889 s-a căsătorit cu Francisca Nicoleth.

De-a lungul carierei militare a fost: soldat (18 septembrie 1879 – 27 aprilie 1880) la Regimentul 3 Dorobanţi; soldat (28 – 30 aprilie 1880), caporal (1 mai 1880 – 4 noiembrie 1880), sergent (5 noiembrie 1880 – 24 iunie 1881) şi sergent major (25 iunie 1881 – 15 iunie 1883) la Regimentul 19 Dorobanţi; elev adm. cls. II (16 iunie 1883 – 15 septembrie 1884) la Administraţia Centrală a Războiului; elev (16 septembrie 1884 – 30 iunie 1885) la Şcoala de Administraţie; elev (1 iulie 1885 – 15 august 1886) la Şcoala de Subofiţeri Bistriţa; administrator cls. III (16 august 1886 – 15 aprilie 1889) la Regimentul 8 Călăraşi; administrator cls. III (16 aprilie 1889 – 9 mai 1891) şi administrator cls. II (10 mai 1891 – 3 februarie 1894) la Regimentul 17 Dorobanţi; (4 februarie 1894 – 15 aprilie 1894) la Regimentul 1 Călăraşi; administrator cls. II (16 aprilie 1894 – 31 martie 1897) la Regimentul 1 Mehedinţi nr. 17; adm cls. II (1 – 7 aprilie 1897) şi adj. cls. II (8 aprilie 1897 – 31 martie 1901) la Divizia Activă; adj. cls. II (1 aprilie 1901 – 31 martie 1905) la Regimentul 2 Romanaţi nr. 19; adj. cls. II (1 aprilie 1905 – 9 mai 1908) şi adj. cls. I (10 mai 1908 – 31 martie 1910) la Intendenţa Stabilimentelor Centrale; din 1 aprilie 1910 la Divizia a 10-a. Pentru activitatea desfăşurată a primit Medalia Jubiliară „Carol I”.

Grigorie Dunăreanu a fost mobilizat în timpul Campaniei militare a României din 1913.

Fără îndoială, alături de diplomaţi, magistraţi, avocaţi, funcţionari, medici,  ingineri, arhitecţi şi comercianţi, militarii de carieră au contribuit, în bună măsură, la dezvoltarea activităţii masonice din România, inclusiv în arealul cuprins între Dunăre şi Marea Neagră.

Virgil COMAN

Despre Autor