Publicat: Sat, Jul 18th, 2015

Societăţi secrete, societăţi discrete din Constanţa modernă: Dumitru Voicu – secretar general, ajutor de primar şi primar al Constanţei

IMG_0005O figură extrem de interesantă a administraţiei locale care s-a remarcat la Constanţa în perioada interbelică şi în anii celui de-al Doliea Război Mondial a fost  Dumitru Voicu. Potrivit documentelor de stare civilă, acesta s-a născut la Balabancea, judeţul Tulcea, în data de 26 mai 1903, în familia Maria şi Niţă Voicu. A urmat cursurile Liceului „Principele Carol” din Tulcea obţinând Bacalaureatul în 1924. După finalizarea studiilor liceale se înscrie la Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti pe care o absolvă în anul 1928.

Prin Decizia nr. 23895 din 28 februarie 1928 a Casei Centrale a Asigurărilor Sociale, cu data de 1 martie Dumitru Voicu va fi numit controlor pe lângă Corporaţia „Ovidiu” din Constanţa, funcţie pe care o va îndeplini până la data de 1 iunie 1928.

În anul următor, Dumitru Voicu devine avocat stagiar în Baroul Constanţa, în baza Deciziei nr. 131 din 14 decembrie 1929. După efectuarea perioadei de stagiu, prin Decizia nr. 58 din 2 decembrie 1932 obţine şi definitivatul în avocatură.

Între 10 octombrie 1931 şi 31 august 1932, Dumitru Voicu a îndeplinit funcţia de secretar general al Primăriei Constanţa.

Pe tărâm masonic ştim că în anul 1934 Dumitru Voicu activa în loja Minerva şi avea gr. 18.

IMG_0001 IMG_0003În ceea ce priveşte activitatea politică, acesta a fost membru al Partidului Naţional Creştin până în anul 1938 când partidele politice sunt dizolvate. Pentru o scurtă perioadă, în intervalul 5 ianuarie – 12 februarie 1938 a fost ajutor de primar al oraşului nostru.

Din 26 ianuarie 1941 va fi numit pentru a doua oară ajutor de primar, funcţie pe care o va exercita până la 7 octombrie 1944, dată la care va deveni primar al Constanţei. Însă, mandatul său va fi de scurtă durată, la 5 noiembrie 1944 fiind înlocuit cu Alexandru Şteflea.

După plecarea de la conducerea administraţiei municipale Dumitru Voicu va exercita în continuare profesia de avocat. În plan familial, la data de 13 iunie 1946 se va căsători, la Constanţa, cu Anastasia Mărgărint.

Revine în politică la 10 decembrie 1946 şi se înscrie în Partidul Naţional Ţărănesc unde va activa până la data de 30 iulie 1947 când acest partid este dizolvat.

IMG_0004 Prin Decizia nr. 107 din 20 martie 1948 lui Dumitru Voicu îi este respinsă cererea de înscriere ca avocat în Colegiul Avocaţilor din Judeţul Constanţa invocându-se faptul că „nu are profesiunea ca principală sursă de venit şi a manifestat atitudini antidemocratice în viaţa publică şi profesională”.

În aceste condiţii,  la 1 iunie 1949 este încadrat în funcţia de casier la SOVROM Construct, iar din 20 octombrie 1949 ocupă postul de contabil. Ulterior, va mai lucra o perioadă la Întreprinderea Progresul Bucureşti. La 26 iunie 1956 este angajat jurisconsult la  Gospodăria Agricolă de Stat Ţepeş Vodă. Nu peste multă vreme, mai exact la data de 1 august 1958, prin Decizia nr. 73 devine jurist definitiv în Colectivul de Jurisconsulţi din Regiunea Constanţa.

Până la data pensionării va mai activa ca jurisconsult la I.C.R.T.I. Constanţa, S.M.T.-urile raionului Medgidia şi I.C.I.L. Constanţa.

După o viaţă dedicată administraţiei locale, dar mai cu seamă domeniului juridic, Dumitru Voicu trece la cele veşnice în Constanţa, la data de 21 august 1994.

Virgil COMAN

Despre Autor